12 Ekim
Yeni Tapularda Kare Kod Uygulaması

Yeni Tapularda Kare Kod Uygulaması

Tapuların üzerinde bulunan QR kodu ne işe yarıyor?

Diyelim ki Ev, Arsa veya İşyeri aldınız, doğru yeri mi aldım? Sahili gösterip dağı mı sattılar? Arsanın şekli nasıl? gibi sorularınıza anında cevap bulacağınız yeni uygulama Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden geldi.

Yeni tapuların üzerinde bulunan QR kod sayesinde aldığınız mülkün harita üzerinde tam olarak nerede olduğunu cep telefonu veya tabetiniz ile görebiliyorsunuz.

QR kod ne demek? Açılımı Quick Responce olup, Türkçe karşılığı "Çabuk Tepki" anlamına gelir.

Tapuların üzerinde ki QR kod nasıl kullanılır? 

  1. Öncelikle ücretsiz olarak kullanılan QR kod okuyucu herhangi bir programa ihtiyacınız var. Bu programı Google Play veya App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz.
  2. Tapunun üzerinde bulunan fotoğraf alanının biraz altında bulunan QR kodu bu program aracılığı ile cihazınıza okutun.

VE İŞTE SONUÇ;

Kullandığınız program sizi doğruca Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi olan "https://parselsorgu.tkgm.gov.tr" adresi üzerinden gayrimenkulünüzün konumunu ekstra bilgi istemeden gösterecek.

Kullanımı çok basit olan bu uygulama sayesinde aldığınız veya sahibi olduğunuz gayrimenkulü kolayca görüp yerini bulabileceksiniz.

Tapu kadastro genel müdürlüğünün zaman içerisinde teknolojiden de faydalanarak benzer uygulamalar geliştirip kullanıcının hizmetine sunmaya devam edeceğine inanıyoruz.